Dentysta-nie

-sadysta.pl

Powiązane artykuły

Co piercing może zrobić Twoim zębom?

10 września 2020

Piercing to forma ozdabiania ciała znana już w starożytności. Kiedyś była symbolem wojowników i kapłanów. W średniowieczu Kościół Katolicki zakazał wiernym kolczykowania, uznając to za obrazę ciała stworzonego na wzór Boga. Obecnie piercing pełni rolę biżuterii, służy wyrażaniu swojej osobowości czy też przynależności do grupy kulturowej. Bywa również przyczyną problemów stomatologicznych.

 

W obrębie jamy ustnej kolczyki najczęściej lokalizowane są w wargach, języku i wędzidełkach. Umieszczenie piercingu w tych częściach ciała nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Badania naukowe jasno wskazują, że osoby użytkujące ten rodzaj biżuterii mają problemy z: pęknięciami szkliwa, odłamaniami fragmentów zębów, patologicznymi starciami zębów, recesjami dziąseł, krwawieniem dziąseł, utrzymaniem właściwej higieny, prawidłową wymową. Medycyna notowała również przypadki połknięcia kolczyków i uszkodzenia przewodu pokarmowego, reakcje alergiczne na materiał, z którego kolczyk został wykonany (w szczególności na nikiel) oraz powstawanie łagodnych zmian nowotworowych (naczyniaków) na skutek przewlekłego drażnienia błony śluzowej.

 

Ponadto istotnym zagrożeniem jest nieprawidłowe wykonanie zabiegu (brak znajomości anatomii przez piercera), które może spowodować utratę czucia na skutek uszkodzenia nerwów, silne krwotoki, a także ryzyko zakażenia chorobami zakaźnymi tj. HIV, HBV, HCV, w salonach, w których nie przestrzega się zasad higieny.

 

PĘKNIĘCIA SZKLIWA (enamel cracks)

Przewlekłe mikrourazy wywoływane przez kolczyk powodują pęknięcia szkliwa. Prowadzi to do powstawania nadwrażliwości, zwiększa ryzyko powstania próchnicy, zapalenia miazgi oraz pęknięcia zęba. Wpływa również na gorszą estetykę zęba ze względu na podłużne pionowe, wyraźnie widoczne linie, pęknięcia.

 

ODŁAMANIE FRAGMENTÓW ZĘBÓW LUB WYPEŁNIEŃ

Często zdarza się, że pacjenci przypadkowo - najczęściej pod wpływem alkoholu - nagryzają kolczyk z dużą siłą, co prowadzi do odłamania zęba lub wypełnienia oraz pęknięcia korzenia. Wiąże się to z dolegliwościami bólowymi, nadwrażliwością czy też w skrajnych przypadkach koniecznością usunięcia zęba.

 

ABRAZJA

Czyli patologiczne starcie zębów na skutek tarcia przedmiotami, które w normalnych warunkach nie występują w jamie ustnej. Takie ,,dziury" w zębie, które mogą być przyczyną nadwrażliwości, miejscem, gdzie zacznie się próchnica lub stan zapalny. Oczywiście ubytki takie nie powstają od razu po założeniu kolczyka, ale po kilku, kilkunastu miesiącach ciągłego noszenia i tylko na zębach mających z nim kontakt.

 

RECESJA DZIĄSEŁ

Na skutek przewlekłego drażnienia dziąseł przez kolczyk dochodzi często do zaniku kości i błony śluzowej, co prowadzi do odsłonięcia korzenia zęba, który u osoby zdrowej nie powinien być widoczny. Konsekwencją tego może być utrata zęba. Jak w przypadku abrazji proces ten trwa co najmniej kilka, kilkanaście miesięcy.

 

KRWAWIENIE DZIĄSEŁ I NIEWŁAŚCIWA HIGIENA

Obecność kolczyka sprzyja osadzaniu się na nim bakterii i kamienia nazębnego. Powoduje to pojawienie się stanów zapalnych z czym wiążę się występowanie krwawienia. Naukowcy podają też, że kiepskiej jakości kolczyki sprzyjają osadzaniu się na nim bakterii, które normalnie nie występują w jamie ustnej.

 

Jeśli już zdecydujesz się na wykonanie piercingu w jamie ustnej to:

- wybierz renomowany salon, w którym przestrzega się zasad higieny i w którym używa się sterylnych narzędzi,

- upewnij się, że osoba wykonująca zabieg ma wiedzę anatomiczną i wie jakie mogą pojawić się powikłania,

- wybieraj kolczyki ze stali chirurgicznej ze sprawdzonych źródeł, bez zawartości niklu,

- dbaj o odpowiednią higienę kolczyka, regularnie go zdejmuj i dezynfekuj,

- sprawdzaj regularnie czy wokół kolczyka nie pojawiają się niepokojące zaczerwienienia, guzki czy krwawienie,

- regularnie zgłaszaj się na kontrole stomatologiczne i proś o ocenę wpływu piercingu na Twoje zęby, dziąsła i błonę śluzową.

 


 

Bibliografia:

- Comprehensive assessment of dental behaviour and oral status in patients with tongue piercing-results of a cross-sectional study

Ziebolz D., Söder F., Hartl JF., Kottmann T., Rinke  S., Schmalz G.; Clin Oral Investig. 2020 Feb;24(2):971-977
 

- On the association between oral piercings and periodontal conditions-A case series

Schmidt  JC., Calderaro S., Weiger R. , Walter C.; Int J Dent Hyg. 2019 Nov;17(4):318-326

 

- Piercing and Oral Health: A Study on the Knowledge of Risks and Complications

Covello F., Salerno C., Giovannini V., Corridore D., Ottolenghi L., Vozza I.; Int J Environ Res Public Health. 2020 Jan 18;17(2):613

 

- The incidence of complications associated with lip and/or tongue piercings: a systematic review

Hennequin-Hoenderdos NL., Slot DE., Van der Weijden GA.;  Int J Dent Hyg. 2016 Feb;14(1):62-73

 

- Microbiological findings at tongue piercing sites: implications to oral health

Ziebolz D., Hornecker E., Mausberg RF.; Int J Dent Hyg. 2009 Nov;7(4):256-62

 

- Tongue piercing: the effect of material on microbiological findings

Kapferer I., Beier US., Persson RG.; J Adolesc Health. 2011 Jul;49(1):76-83

 

 

 

Copyright © Dentysta-nie-sadysta.pl 2024

Created by BezPoprawek